Si funksionon seksi me rrip dhe si të filloni?

Share this post

Si funksionon seksi me rrip dhe si të filloni?

Si dikush që shkruan për seksin për të jetuar, kam shumë pyetje në lidhje me seksin me strap-on. Shumë njerëz, me sa duket, janë kurioz ta lidhin atë. Por si funksionon seksi me rrip dhe si të filloni?

 • Së pari, çfarë është nje strap-on seksi?

Një rrip është një kombinim i një parzmore dhe një dildo. Një partner mban rripin rreth ijeve dhe i lejon ata të depërtojnë në partnerin e tyre pa përdorur një penis bio. Seksi me rrip mund të përfshijë penetrim vaginal, anal ose oral, ose një kombinim të të treve.

 • Çfarë lloj njerëzish bëjnë seks me rrip?

Njerëz të të gjitha gjinive dhe seksualiteteve munden dhe kënaqen me seksin me rripa. Ky lloj seksi më së shpeshti lidhet me çiftet lezbike dhe çifte të tjera ku të dy partnerët kanë një vulvë. Ajo shoqërohet gjithashtu shpesh me “fiksim” – një grua (zakonisht cisgjinore) që depërton në një burrë (zakonisht cisgjinor) duke përdorur një rrip.

Por ka shumë raste të tjera përdorimi (nëse do) për seks me rrip. Këtu janë vetëm disa të zakonshme:

 • Meshkujt cis që kanë të bëjnë me probleme ereksioni ose duan të vazhdojnë të bëjnë seks pasi të kenë ejakuluar
 • Njerëz që nuk mund të bëjnë seks depërtues duke përdorur penisin e tyre për paaftësi ose arsye të tjera shëndetësore
 • Gratë transgjinore që përjetojnë disfori gjinore nëse bëjnë seks që përfshin penisin e tyre, por ende duan të depërtojnë te partnerët e tyre
 • Burra transgjinorë dhe njerëz të tjerë transmashkullorë që gjejnë eufori gjinore në përdorimin e një rripi
 • Njerëzit që bëjnë seks në grup mund të përdorin rripa për të lejuar penetrim të dyfishtë ose të trefishtë

Nuk ka asnjë formë “standarde” të seksit me rrip dhe asnjë pjesëmarrës tipik. Nëse jeni kurioz për këtë lloj seksi dhe dëshironi ta provoni, atëherë është për ju!

Ekziston një ide e gabuar që të qenit në seks me rrip tregon diçka për orientimin tuaj seksual. Në      veçanti, disa njerëz pyesin veten nëse lezbiket që janë në lojëra me rrip janë fshehurazi epshet pas burrave, ose nëse burrat cis që janë në lidhje janë fshehurazi homoseksualë. Këto mite janë absolutisht të rreme. Orientimi seksual ka të bëjë me kë doni të bëni seks, jo me veprimet specifike që bëni. Seksi me rrip nuk ka gjini apo orientim.

 • Si mund të sjell seks me rrip me partnerin tim?

Komunikimi për seksin mund të jetë i vështirë. Të kërkosh diçka që dëshiron në dhomën e gjumit është një gjë e pambrojtur dhe mund të ndihet si një refuzim ndaj jush nëse partneri juaj thotë jo ose reagon keq. Me këtë thënë, ne nuk jemi lexues të mendjes – pavarësisht se sa mirë i njohim partnerët tanë! Kështu që e vetmja mënyrë për të marrë atë që dëshironi është të kërkoni.

Unë rekomandoj gjithmonë të hapni biseda rreth aktiviteteve seksuale që dëshironi të provoni kur në të vërtetë nuk jeni duke bërë seks ose gati për të bërë seks. Ngrini atë kur të dy jeni në një gjendje të qetë dhe të relaksuar dhe ndiheni të lidhur me njëri-tjetrin. Tregojini partnerit tuaj se çfarë jeni të interesuar të provoni, pyesni se si ndihen për këtë dhe dëgjoni përgjigjen.

Një tjetër mundësi, nëse keni një lloj marrëdhënieje ku kjo do të pranohej mirë, është t’i tregoni partnerit tuaj për një fantazi që keni pasur, ndonjë pornografi që keni parë ose një histori erotike që keni lexuar. Kjo mund të jetë një mënyrë e shkëlqyeshme në bisedë dhe mund t’ju ndihmojë të flisni për atë që dëshironi të bëni dhe se çfarë është në lidhje me seksin me rrip që ju tërheq.

Është e rëndësishme të mbani mend se mund të dëgjoni një jo, dhe ju duhet ta pranoni këtë me hijeshi nëse e bëni këtë. Partnerit tuaj mund t’i duhet kohë për të përpunuar idenë, për të menduar për të ose për të bërë kërkimin e tij. Nëse partneri juaj është i interesuar, atëherë mund të flisni më në detaje për specifikat. Shikimi i pornografisë ose leximi i erotikës së bashku mund të jetë një mënyrë e shkëlqyer për të mësuar më shumë rreth llojeve të gjërave që mund të dëshironi të provoni… për të mos përmendur super të nxehtë!

 • Çfarë lloj dildo duhet të përdorni?

Ka mijëra lloje të ndryshme dildos atje dhe shumë prej tyre mund të përdoren për seks me rrip. Ka disa gjëra që duhet të keni parasysh kur zgjidhni dildon më të mirë për seks me rrip.

 • Unë rekomandoj gjithmonë silikonin për dildo me rrip, sepse është i sigurt për trupin, i lehtë për t’u pastruar dhe mjaftueshëm i butë dhe fleksibël për depërtim të rehatshëm.
 • Dëshironi një dildo realiste që duket si një penis i instaluar në fabrikë, apo diçka pak më abstrakte? Një ngjyrë që përputhet me tonin e lëkurës tuaj, apo diçka e ndritshme dhe e egër?
 • Madhësia. Unë rekomandoj të filloni me dildo më të vogla dhe më të holla për lojëra anale. Përndryshe, mendoni se cila madhësi është më e këndshme për marrësin. Preferojnë më të mëdha apo më të vogla? Gjatësia apo perimetri?
 • Dildot me rrip janë gjerësisht në formë falike, por ka shumë ndryshime brenda saj. Me teksturë apo të lëmuar? E lakuar apo e drejtë? Dhe kështu me radhë.
 • Për t’u futur mirë në parzmore, lodrat e përputhshme me rrip duhet të kenë një bazë të përshtatshme. Çdo gjë me një filxhan thithjeje ose bazë të ndezur do të funksionojë. Shumë lodra të stilit realist me topa do të funksionojnë gjithashtu, në varësi të parzmores tuaj.

Në fund të fundit, ju duhet të zgjidhni lodrën që ju duket më e përshtatshme për ju dhe partnerin tuaj. Kaloni pak kohë duke shfletuar së bashku dhe shikoni se cilat lloje lodrash tërheqin vëmendjen tuaj. Për të cituar Kat Edison, një personazh nga shfaqja ime e preferuar televizive The Bold Type, “ndoshta rripi të zgjedhë ty!”

 • Një udhëzues i shpejtë për strap-on

Kur mendoni për seksin me rrip, ndoshta keni një imazh të veçantë se si duket një parzmore. Por ka më shumë variacione parzmore sesa mund të mendoni.

Në përgjithësi, parzmoret me rrip ndahen në dy kategori themelore. Pajimet me rripa mund të bëhen prej lëkure ose lëkure artificiale, ose nga materiale si najloni ose polipropileni. Zakonisht janë të rregullueshme në disa vende për t’iu përshtatur madhësive të ndryshme të trupit. Pantallonat e parzmoreve janë pantallona ose boksiere me një unazë O për një rrip në pjesën e përparme.

Brenda këtyre dy kategorive, ju mund të merrni parzmore në një gamë të gjerë ngjyrash, materialesh dhe stilesh. Shumë parzmore ju lejojnë të ndërroni unazën O me madhësi të ndryshme për të akomoduar dildo të ndryshme. Disa përfshijnë gjithashtu shtesa, të tilla si një xhep i fshehur për një vibrator plumbash, i cili mund të rrisë kënaqësinë për përdoruesin.

Ka edhe strap-on pa rripa, të cilat janë lodra të gjitha-në-një që nuk kërkojnë parzmore. Këto lodra janë të dizajnuara për njerëzit me vulvë dhe vishen brenda vaginës, duke përdorur muskujt e legenit për të mbajtur lodrën në vend. Ato mund të jenë argëtuese, por janë gjithashtu më sfiduese për t’u përdorur sesa duken! Unë rekomandoj të filloni me një parzmore tradicionale të rripit dhe të provoni një lodër pa rripa më vonë, pasi të keni marrë gjërat themelore.

 • Mos harroni lubrifikantin!

Pavarësisht se çfarë lloj seksi po bëni, lubrifikuesi mund t’i përmirësojë gjërat. Përdorni gjithmonë shumë lubrifikant të cilësisë së mirë me bazë uji kur jeni duke bërë seks me rrip.

Lubrifikanti është veçanërisht i rëndësishem nëse jeni duke bërë lojë anale. Prapa nuk është vetë-lubrifikuese dhe ju mund të dëmtoni indin delikat anal nëse nuk lubrifikoni mjaftueshëm. Gjithmonë duhet të përdorni më shumë lubrifikim sesa mendoni se ju nevojitet dhe ta mbushni rregullisht.

 • Pozicionet

Ju mund të bëni seks me rrip në pothuajse çdo pozicion që mund të mendoni. Truku është të eksperimentoni dhe të gjeni atë që funksionon për ju dhe partnerin tuaj.

Unë rekomandoj të filloni me diçka të thjeshtë, si p.sh. stili misionar ose qenush. Shumë njerëz gjithashtu zbulojnë se ai që e mban në këmbë, ndërsa partneri pranues shtrihet në shpinë, funksionon mirë, nëse shtrati juaj (ose sipërfaqja tjetër) është në lartësinë e duhur. Provoni gjërat, komunikoni ndërsa shkoni dhe përshtatuni nëse diçka nuk është në rregull.

Nëse partneri pranues është nervoz ose i ri në lojën depërtuese, mund të jetë e dobishme që ai të fillojë në krye. Kjo u lejon atyre të kontrollojnë shpejtësinë, këndin dhe thellësinë e depërtimit për të siguruar që gjërat të jenë të rehatshme.

 • Këshilla të shpejta për seks të mrekullueshëm me rrip

Pavarësisht se çfarë lloji të seksit me rrip po bëni, ka disa këshilla që mund t’ju ndihmojnë të përfitoni sa më shumë prej tij. Këtu janë sugjerimet e mia kryesore për t’u siguruar që të dy të keni përvojën më të mirë të mundshme.

 • Mos harroni se pëlqimi vjen i pari. Pëlqimi duhet të jetë i informuar, entuziast dhe i paqartë dhe duhet kërkuar sa herë që bëni diçka.
 • Komunikoni sa më shumë që të jetë e mundur para, gjatë dhe pas lojës.
 • Merrni gjërat ngadalë dhe mos nxitoni.
 • Kushtojini vëmendje shenjave joverbale si gjuha e trupit, tingujt dhe shprehjet e fytyrës.
 • Bëhuni gati për të qeshur. Seksi mund të jetë shumë budalla, veçanërisht kur po provoni gjëra të reja.
 • Nëse diçka dhemb, ndalo dhe rregullohu.
 • Mundohuni të mos keni asnjë pritshmëri përpara se të filloni. Mbani një mendje të hapur, qëndroni kurioz dhe eksploroni.

Më e rëndësishmja, argëtohuni. Ashtu si çdo lloj seksi, loja me rrip në fund të fundit ka të bëjë me lidhjen midis dy (ose më shumë) njerëzve.


Sapo e keni shtuar këtë produkt në shportë:

Listë Pritje Ne do t'ju njoftojmë kur produkti të jete në gjendje. Ju lutemi lini adresën tuaj të emailit më poshtë.